sapnų reikšmėsČia galite paieškoti savo sapno reikšmės:

 

Mes visi sapnuojame, nesvarbu, ar sapnus atsimenate, ar ne. Sapnai gali būti malonūs, laimingi, gąsdinantys, varginantys, raminantys, nuobodūs, keisti ar tiesiog nepatogūs. (Ar dar kas nors sapnavote, jog stovite nuogas prieš minią?)

Kiekvieną vakarą galite sapnuoti nuo vieno iki penkių ar šešių sapnų, priklausomai nuo to, kiek laiko miegate ir kiek greitų akių judesių (REM) ciklų išgyvenate, tačiau galite prisiminti tik ryškiausius sapnus kurie dažnai pasikartoja.

Jei kada nors pabudote iš ypač neramaus sapno, galite susimąstyti, kodėl sapnuojate sapnuojamus dalykus. Deja, bet nenuostabu, kad mokslininkai negali kiekvienam sapnui suteikti ypatingos reikšmės. Sapnų reikšmės gali būti įvariausios, ypač, jeigu yra pasitelkiami skirtingų šalių sudaryti sapnininkai, kuriuose sapnų reikšmės gali skirtis kardinaliai.

Kas iš tikrųjų yra sapnai?

Paprasčiau tariant: „Sapnai yra mintys, vaizdai, pojūčiai ir kartais garsai, atsirandantys miegant“, – CNET sako Alanas Kuras, LCSW iš „Westmed Medical Group“.
Nėra galutinių įrodymų apie tai, iš ko susideda sapnai, tačiau visuotinai pripažįstama, kad sapnai reiškia minčių, kovų, emocijų, įvykių, žmonių, vietų ir simbolių, kurie sapnuojančiajam yra tam tikru būdu, rinkinį.

Ryškiausi sapnai dažniausiai būna REM miego metu, nors sapnuoti galite ir kitais miego etapais.

Sapnininkas padės suprasti kodėl mes sapnuojame?

Sapnai gali tarnauti keliems tikslams, įskaitant atminties formavimą.
Yra daug sapnų funkcijos teorijų, sako Kuras. „Panašu, kad jie padeda formuoti atmintį, integruotis, spręsti problemas ir įtvirtinti mintis apie save ir pasaulį“, – pridūrė, kad neuromokslininkai atrado, kad sapnai taip pat padeda apdoroti informaciją ir reguliuoti nuotaiką.

Nors mokslininkai labai daug žino apie tai, kas vyksta fiziologiškai, kai žmonės sapnuoja, vis tiek reikia daug ką ištirti apie tai, kas vyksta psichologiškai. Pavyzdžiui, tyrėjai žino, kad žmonės, turintys potrauminio streso sutrikimą (PTSS), greičiausiai sapnuoja košmarus. Bet žmonės, neturintys PTSS, taip pat sapnuoja košmarus, todėl negalima teigti, kad košmarai visada lydi psichologines sąlygas.

Viena iš visuotinai priimtų sąvokų yra ta, kad sapnuoti yra labai emocinis procesas, nes amigdala – emocinis centras jūsų smegenyse – yra viena iš jūsų smegenų sričių, kuri yra aktyviausia sapnų metu, rodo neurografiniai tyrimai.

Kodėl kai kurie žmonės pamiršta savo sapnus?

Jei esate iš tų žmonių, kurie „nesapnuoja“, tikriausiai juos tiesiog pamirštate.
Dalis to yra biologija, sako Kurasas, nes atmintį formuojantys neuromediatoriai yra mažiau aktyvūs miegant, o sapnų užmaršumas taip pat atrodo susijęs su smegenų elektrinio aktyvumo lygiu sapnų metu.

Be to, tai gali turėti ką nors bendro su jūsų sapnų turiniu, sako Kurasas: Ankstyvoji psichoanalitinė teorija teigė, kad sunki ar traumuojanti sapnuose esanti informacija yra slopinama, o sapnuotojas rečiau ją atgauna ar analizuoja.

Miego medicinos gydytojas daktaras Meiras Krygeris pasakoja, kad dauguma žmonių prisimena savo sapnus, kai jie pabudę viduryje sapno ar pirmosiomis akimirkomis po to, kai sapnas baigėsi. Tačiau įdomumas yra tas, kad atmintis tęsiasi tik trumpą laiką – nebent jūs ją užrašysite ar kartosite savo galvoje vėl ir vėl, yra didelė tikimybė, kad sapną pamiršite. Iš tikrųjų tikėtina, kad sapnus pamiršti lengviau, nei juos prisiminti, sako dr. Krygeris.

Pabudus taip pat svarbu. Tyrimai parodė, kad žmonės, atsibudę per REM miegą, praneša apie ryškesnius, išsamesnius sapnus, o žmonės, pabudę ne REM miego metu, praneša apie mažiau sapnų, jokių sapnų ar mažai reikšmingų sapnų.