Jeigu planuojate kurti internetinę svetainę, turite žinoti, kad ir elektroninėje erdvėje galioja įstatymai. Čia labiausiai norėčiau atkreipti dėmesį į nemokamas nuotraukas. Kiekvienoje svetainėje norisi kiekvieną straipsnį/naujieną iliustruoti kažkokia nuotrauka, bet tas nuotraukas dažniausiai visi ima iš ten kur…pasitaiko… Kiekvieną kartą naudojant kažkokią nuotrauką (ne savo), būtina įsitikinti, kad ją galima naudoti komerciniams tikslams. Tai reiškia, kad nei vienas žmogus negali naudoti kito žmogaus darytų nuotraukų be tų nuotraukų autoriaus sutikimo. Būtent todėl siūlau pasidomėti nemokamomis nuotraukomis, kurioms nėra taikomi jokie apribojimai komerciniams tikslams.
Fotografijos iš foto bankų ne visada gali būti naudojamos be jokių apribojimų.
Norintiems gauti kažkokių nuotraukų, kurias būtų galima naudoti savo interneto svetainėje, siūlyčiau pasidomėti foto bankais, kurie nereikalauja jokių atributų publikuojant jų nuotraukas komercinėse svetainėse. Tai reiškia, kad kai kurios nuotraukos gali būti naudojamos be jokių apribojimų. Angliškai tokios nuotraukos įvardijamos „Royalty free photos„. Žinoma, kiekviena nuotrauka iš foto banko turi aprašymą, o jame nurodyta kokia licencija taikoma. Vienos tokios tipo nuotraukos komerciniams tikslams gali būti naudojamos tik tuo atveju, jeigu jūs nurodysite tos nuotraukos šaltinį t.y. įdėsite nuorodą iš kur ėmėte tą nuotrauką arba nurodysite nuotraukos autorių. Yra tokių foto bankų, kurie leidžia naudoti nuotraukas nenurodant jokio atributo - nei nuorodos, nei autoriaus. Žemiau pateikiu sąrašą iš kur aš imu nuotraukas šiai svetainei.
1. Stocksnap.io
2. Pexels.com
3. Unsplash.com
4. Gratisography.com
5. Negativespace.co
6. Splitshire.com
7. Littlevisuals.co
8. Lifeofpix.com
9. Deathtothestockphoto.com
10. Superfamous.com
11. Picjumbo.com
12. Imcreator.com/free
13. Nos.twnsnd.co
14. Getrefe.tumblr.com
15. Lockandstockphotos.com
16. Snapwiresnaps.tumblr.com
17. Jaymantri.com
18. Stock.tookapic.com/?filter=free
Šis sąrašas sudarytas remiantis Bootstrapbay.com
Jūs negalite savo svetainėje naudoti net ir tų nuotraukų, kurias randate socialiniuose tinklapiuose.
Jeigu galvojate, kad kažkokio žmogaus nuotrauką iš socialinio tinklo galite naudoti straipsnio apibūdinimui - klystate. Jūs negalite naudoti kitų žmonių nuotraukų savo interneto svetainėse, net jeigu jos publikuotos socialiniuose tinklapiuose. Tai reiškia, kad jeigu paėmėte nuotrauką iš kažkokio žmogaus FB profilio, kurioje užfiksuota, tarkime - neseniai matyta šiaurės pašvaistė, jūs pažeidžiate įstatymus, o tiksliau - autorių teises. Nuotraukos autorius gali uždrausti naudoti jo darytą nuotrauką, o taip pat jis gali kreiptis į teismą dėl turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo. Autorių teisės atsiranda vos tik sukūrus nuotrauką - kai kurie vaikai dar svaikčioja, kad autorių teises reikia neva dar ir „užregistruoti“. Nieko nereikia registruoti - jeigu padarėte nuotrauką, jūs esate jos autorius ir jūsų teisės į nuotrauką atsiranda ją padarius.
Tad, apibendrinant, siūlau atidžiai naudoti nuotraukas savo svetainėse, o geriausia būtų visada atsiklausti tų nuotraukų autorių ar galima naudoti jas ar ne, jeigu nėra nurodomi jokie publikavimo reikalavimai ar leidimai. Taip pat siūlau nenaudoti tų nuotraukų, kurias randate naujienų portaluose, nes ten nemažai autorių - lietuviai.