laisvai samdomas darbuotojasDar prieš gerus kelis metus senoliai ir tėvai nežinojo ką reiškia „laisvai samdomas darbuotojas”, o neretam iškart tai asocijavosi su „bedarbyste”. Na ką, iš savo patirties galiu pasakyti, kad laisvai samdomu būti verta, bet tik tuo atveju, jeigu dirbsi, o ne svajosi apie savarankišką darbą. Taip, tai yra savarankiškas darbas, nuo kurio tu esi priklausomas. Laisvai samdomas darbuotojas turi nemažai privalumų, bet aišku – kur įžvelgi kažką gero, visada įžvelgsi ir kažką blogo. Tai gi, norėčiau pasidalinti mintimis – kokius trūkumus ir privalumus matau dirbant savarankiškai.

Privalumai:

  • Darbo grafiką kiekvienas gali susikurti taip kaip nori. Anksčiau, kai dirbdavau samdomą darbą (pagal darbo sutartį), labiausiai nervinausi dėl to, kad reikia anksti keltis – viename darbe keldavausi 4.00 – 4.30, kitame – 5.00, o trečiame 6.30 ryto. Dabar keliuosi kada noriu, nors dažniausiai darbus pradedu nuo 10 ryto. Laikas, manau yra pats didžiausias privalumas. Nesi įpareigotas dirbti 40 valandų per savaitę – gali skirti laiko kiek tik nori, tad kuo daugiau dirbsi, tuo daugiau uždirbsi.
  • Ne visada esi priklausomas nuo darbo vietos. Tai reiškia, kad gali keliauti kada nori, dirbti kur tik nori – niekas tau negalės nurodinėti. Žinoma, viskas priklauso nuo veiklos. Aš rašau užsakomuosius straipsnius, tad pats renkuosi kur dirbti – ofise ar namie. Neturiu viršininko, o tai man kuo puikiausiai tinka.
  • Atostogas gali organizuoti kada tik nori. Aišku – pats už jas ir mokėsi. Čia niekas nepaaiškins kada gali eiti atostogauti – renkiesi pats. Svarbu, kad visi darbai būtų atlikti laiku. Aš atostogoms laiką susiorganizuoju paprastai – mano veikla tokia, kad iš anksto galiu pasirašyti straipsnius į priekį, nurodyti kada juos sistema paskelbtų ir viskas – galiu veikti ką tik noriu.
  • Ryšiai. Manau vienas didžiausių privalumų yra tai, kad dirbdamas laisvai samdomu darbuotoju, turi progą surasti ir nemažai ryšių, užmegzti reikiamas pažintis. Nekalbu vien apie rašytojus – programuotojai, statybininkai ar fotografai – visi gali dirbti su įvairiausiais žmonėmis, iš kurių galima ir pasimokyti, ir sužinoti kažkokios naujos informacijos.
  • Nemokama darbo patirtis. Baigus studijas, kiekvienas nori dirbti pagal profesiją, bet aišku – nėra patirties, nebus ir darbo…Na čia daug žmonių turbūt tai patyrė. Esmė tame, kad būnant laisvai samdomu, gauni privačius užsakymus, veiklą vykdai legaliai, o tai reiškia, kad gali dirbti pagal savo įgytą profesiją. Sekantį kartą, nuėjus darbintis į kažkokią įmonę, jau galėsite kalbėti apie savo patirtį, tuo labiau – savarankiškai dirbantys atrodo patraukliau darbdaviui (mano nuomone), nes žmogus savarankiškai įteisina veiklą, savarankiškai dirba visus darbus, priima sprendimus. Tai geriausia darbo patirtis, kuri tikrai pravers ateityje rašant CV.
  • Barteriniai mainai. Vienas geriausių privalumų tas, kad dirbant savarankiškai galima apsikeisti paslaugomis. Pavyzdžiui, jeigu dirbate su el. parduotuve, kurioje kažką patys ketinate pirkti, tai galite tiesiog siūlyti savo paslaugas vietoj apmokėjimo. Pačiam ne kartą teko tuo pasinaudoti.

Trūkumai:

  • Niekada nesi garantuotas, kad gausi pakankamai užsakymų. Viskas priklauso nuo samdomo darbuotojo. Turbūt nesuklysiu, bet išskirti reikėtų profesionalus – jiems darbo tikrai netrūksta. Pačioje pradžioje labai sunku gauti užsakymų, bet atlikus vieną kitą, atsiranda naujų klientų, kuriems esi rekomenduojamas buvusių užsakovų. Visus užsakymus turi generuoti pats, todėl čia laiko gaišimas yra tame, jog pačiam tenka ieškoti klientų.
  • Nemalonūs klientai įvaro nemažai streso. Būna atvejų, kad net neimi pinigų už atliktą darbą, jeigu klientas nepatenkintas, o šis vis tiek drasko akis, kad blogai padaryta. Blogiausia tai, kad yra tokių klientų, kurie net negali pasakyti kas blogai…Matyt bloga jų nuotaika ir tiek. Tai sugadina nemažai nervų.
  • Kai kurie klientai atneša nuostolių, net ir neatliekant jiems jokio užsakymo. Blogiausia tai, kad būnant laisvai samdomu darbuotoju, pats kartus esi ir „pardavimų vadybininkas”. Pačiam tenka gaišti laiką derinant užsakymą ir tikrai pasitaiko tokių žmonių, kurie tave sugaišins kelias valandas ir galiausiai nieko neužsisakys.
  • Nors mokesčiai Lietuvoje nėra dideli, bet socialinės ir sveikatos apsaugos atveju esu nepatenkintas dabartine sistema. Jeigu nutrauksi veiklą ir užsiregistruosi darbo biržoje – negausi jokios bedrbio pašalpos, net jeigu paskutinius kelis metus mokėjai nemažus mokesčius. Gydytis nuo ligų taip pat tenka pačiam – nedarbingumo čia nebūna kaip ir išmokų.

O jūs kokius laisvai samdomų darbuotojų privalumus bei trūkumus įžvelgiate?

Palikite komentarą

Your email address will not be published