Karštus orus Lietuvoje mėgsta ne visi, tačiau ką daryti tiems, kurie gyvena tokiuose kraštuose, kur tropinis karštis vyrauja ištisus metus ar didžiąją dalį jų? Kondicionuojamos užuolaidos – šitaip galima pavadinti vieną elementarų būdą vėsinti patalpas be jokios elektros energijos bei brangių įrenginių.
Bangladeše, kur daugelis žmonių gyvena be elektros energijos, mažose lūšnelėse, nėra tokių galimybių įsigyti ir prijungti kondicionierių namuose – tiesiog žmonės tokių dalykų ten neįperka. Tačiau, yra vienas paprastas būdas, kuris padeda sumažinti temperatūrą. Bangladeše vasaros laikotarpiais oro temperatūra pasiekia net 45 laipsnius Celsijaus, todėl įprasta, jog dėl karščio kasmet ten miršta labai daug žmonių.
Kodėl paminėjau kondicionuojamas užuolaidas? Tai gana paprasta sistema – tas ekologiškas kondicionierius dedamas ant langų, jis užstoja ir saulės šviesą, bet kada jį galima nuimti. Iš ko tos „užuolaidos“ pagamintos? Tam reikia tik lango dydžio spausto popieriaus ar plonos medienos plokštės bei plastikinių butelių. Plokštėje išgręžiamos skylės. Visi plastikiniai buteliai turi būti perpjauti per pusę ir įstatomi į tas išgręžtas skyles. Tada tokia plokštė pakabinama ten, kur turi būti langas. Kaip viskas veikia?
Moksliškai galima paaiškinti labai paprastai. Žemiau pateikiu ir vaizdo įrašą apie ką eina kalba. Kuomet žmogus kvėpuoja, iš jo burnos sklindą šiluma t.y. jeigu pučiama plačiai išsižiojus, tai tada eina šiltas oras. Bet, jeigu pūsite lūpas stipriai suspaudę, tada oras bus šaltas. Kodėl? Kuomet oras eina be jokio spaudimo, jis prisitaiko prie išorės temperatūros t.y. jo temperatūras nesikeičia, tačiau jeigu oras yra spaudžiamas, tada jo temperatūra krenta. Štai kodėl vienu atveju pučiamas šiltas, o kitu – šaltas oras. Lygiai taip pat veikia ir minėtos kondicionavimo užuolaidos.
Jos priima šiltą orą ir į patalpas siunčia jau suslėgtą – suslėgto oro temperatūra nukrenta, todėl į patalpas eina kiek vėsesnis oras. Žinoma, tai neprilygsta elektriniams kondicionieriams, tačiau keliais laipsniais temperatūrą sumažinti tikrai galima, tuo labiau, jeigu pavyksta orą suslėgti dar labiau. Jeigu dar oras pasiekia iš pavėsio pusės, tai galbūt net ir dešimčia laipsnių sumažinti temperatūrą tokiu būdu tikrai nebūtų sunku.