Besidomintiems ginklo įsigijimu, pirmiausia reikėtų žinoti, kad jais naudotis gali ne bet kas. Norint turėti šaunamąjį ginklą, pirmiau reikia gauti leidimą. Leidimas gali būti išduodamas laikymui, nešiojimui, gabenimui. Būkite įsitikinę, kad mokėdami pinigus už leidimą ginklui, jūs gaunate visas minėtas naudojimo galimybes. Paprasčiausias būdas gauti leidimą - užsirašyti į kursus. Policijos komisariate vyksta egzaminai, tačiau prieš tai yra būtinas ir pasiruošimas. Pats asmeniškai kursus ėjau per saugos tarnybą „Argus“. Kaip viskas vyko - pasakoju žemiau.
Norint užsirašyti į kursus, bus reikalinga medicininė pažyma.
Jeigu ketinate užsirašyti į kursus, jums reikės pristatyti dokumentus saugos tarnybai, kuri jums juos ves. Jums labiausiai bus reikalinga medicininės pažymos forma 0/49a. Norint gauti šią pažymą, jums teks apsilankyti ne tik pas bendrosios praktikos specialistus, jog šie patikrintų jūsų regėjimą ir kitus sveikatos sutrikimus, bet teks lankytis ir pas psichiatrą bei psichologą. Jums teks atlikti įvairius testus, atsakyti į gydytojų klausimus. Taip pat teks sumokėti ir kažkokį mokestį už pažymos išdavimą, o koks jis - pasakys registratūroje.
Jeigu renkatės kursus dėl ginklo leidimo, turite pagalvoti ir apie apsaugos darbuotojo pažymėjimą.
Kai aš rinkausi kursus, pastebėjau, kad kainos nėra labai didelės. Būtina žinoti, kad jūs tuo pat metu galite laikyti kursus ir dėl apsaugos darbuotojo pažymėjimo gavimo ir dėl leidimo ginklui. Jeigu rinksitės tik leidimą ginklui - kaina bus tik šiek tiek mažesnė, tad siūlau imti kartu su apsaugos darbuotojo pažymėjimu - galbūt ateityje jis pravers, nes man pravertė. Tiesa, turint apsaugos darbuotojo pažymėjimą, jūs, galima sakyti - turite ir darbą.
Kursai susideda iš kelių dalių - teorija ir praktika.
Teorijos metu jūs tiesiog mokysitės viską kas susiję su ginklo naudojimu. Per kursus jūs bendrausite net tik su kursų vadovu (apsaugos), bet ir teisininku. Čia gausite išties naudingos informacijos - sužinosite kada ginklo panaudojimas yra neteisėtas, sužinosite kaip tinkamai nešioti ginklą ir t.t. Tai yra viena naudingiausių dalių. Paskui bus pasiruošimas šaudymo įskaitai, kurios metu jums bus aprodomi ginklai. Kai aš buvau kursuose, tuo metu buvo mokoma elgtis su trimis šaunamaisiais ginklais: pistoletu „Makarov“, revolveriu bei lygiavamzdžiu pusiau automatiniu. Išmoksite taisyklingos stovėsenos, laikymo, užtaisymo, patikrinimo. Taip pat teks bendrauti ir su bendros praktikos medicinos darbuotoju, kuris ves pamoką apie med. pagalbos suteikimą. Žinoma, taip pat bus ir instruktažas, kurį ves priešgaisrinės apsaugos tarnybos atstovas.
Pirmiausia vyks mokyklinis egzaminas, kurio neišlaikius, negalėsite eiti į valstybinį.
Mokyklinį egzaminą ruošia būtent saugos tarnyba, kuri veda kursus. Kai aš juose dalyvavau - nebuvo nei vieno neišlaikiusio. Po mokyklinio egzamino buvo šaudymo įskaita, kruios metu teko keliauti į policijos šaudyklą. Su kiekvienu ginklu teko pašaudyti pagal komandas. Įskaitą užskaito būtent ten esantis instruktorius iš policijos mokyklos. Na ir galiausiai - vyko valstybinis egzaminas policijos komisariate. Jo metu labai daug žmonių iš pirmo karto egzamino neišlaikė, todėl po mėnesio ėjo laikyti dar kartą. Man pasisekė iš pirmo karto. Egzaminų metu būtinai skaitykite klausimus kelis kartus - jie būna labai sukti. Neišlaikius iš pirmo karto, po mėnesio galite laikyti iš naujo, tik aišku - sumokėję papildomą mokestį.
Visų kursų metu jūs galite naudotis medžiaga, kurią pačioje pradžioje duoda kursus organizuojanti apsaugos tarnyba. Ji tikrai naudinga - ten visa informacija, kuri bus ir egzaminuose.
Išlaikius egzaminus ir gavus leidimą ginklui, jūs jo vis tiek paprastai nenusipirksite, nes yra tam tikros taisyklės: turėsite įsigyti seifą, kreiptis į policiją, jog atvyktų atstovas ir patikrintų ar tas seifas tinkamas. Tada galėsite įsigyti ginklą, kuris bus registruojamas policijoje.