Vykdant individualią veiklą pagal pažymą, darbo stažas neskaičiuojamas – tai nėra darbo santykiai, nes darbo sutartys nėra sudaromos. IV vykdantis asmuo teikia paslaugas, išrašo apskaitos dokumentus, moka būtiniausius mokesčius. Tačiau, darbo stažas skaičiuojamas tik pensijos kaupimui bei tėvystės ir motinystės išmokoms gauti. Dėl vienos situacijos kreipėsi skaitytoja, tad pateikiu informaciją, kuri galbūt bus naudinga ir kitiems.

 

Klausimas:

2014 metų sausio pradžioje, dar studijuodama, pradėjau vykdyti individualią veiklą pagal laisvą profesiją, nes gavau darbą vienoje iš Norvegijos įmonių, o kadangi jų ofiso ar kažkokios būstinės Lietuvoje nebuvo ir nėra, jie man sakė pradėti būtent individualią veiklą pagal laisvą profesiją ir mat tokiu būdu jie iš manęs pirks paslaugas.

Išsiimant veiklos pažymą mokesčiuose mane patikino, kad dirbant tokiu būdu, darbo stažas skaičiuojasi, visur viskas užfiksuota. Dirbau iš namų, baigusi studijas, toliau likau prie šio darbo ir dabar šių metų gegužę nutraukiau šią veiklą, nuėjau stot į darbo biržą, antro susitikimo metu, mane informavo, kad jie nemato kad dirbau paskutiniu metu ir darbo stažo nėra, nors ir užsiėmiau individualia veikla pagal laisvą profesiją nuo 2014 sausio iki 2016 gegužės.

Kai pasakė kad nemato mano darbo stažo, pasipiktinau, bandžiau aiškinti kad aš dirbau, tai man pasakė nuvažiuoti į SODRĄ ir išsiaiškinti, ten nuvykus prie vieno informacinio langelio pasakė, kad jie nemato kad aš dirbau ir nėra darbo stažo, o prie pensijų skyrimo langelio pasakė kad mato mano darbo stažą ir mat darbo birža klysta, neva pas juos gal sistema sugedusi ir jokio daugiau paaiškinimo.

Tai nejau atidirbus virš dviejų metų, t.y. verčiantis individualia veikla man nėra darbo stažo?  Mokesčiai mokėti, pajamos deklaruotos ir nieko, nesuprantu jau nieko, gal pagelbėsit.

Atsakymas:

Pirmiausia, vykdant individualią veiklą pagal pažymą, yra mokami tokie mokesčiai: Gyventojų pajamų mokestis (GPM – jį administruoja mokesčių inspekcija), Valstybinis socialinis draudimas (VSD – jį administruoja SODRA) ir privalomas sveikatos draudimas (PSD – jį administruoja irgi SODRA).

individuali veikla ir darbo stazasEsmė tame, kad darbo stažas nesiskaičiuoja, nes mokant VSD yra sumokamas 28,5 procento nuo pusės pelno tarifas. Šis mokestis mokamas pensijos kaupimui bei tėvystės ir motinystės atostogų išmokoms gauti. Tai reiškia, kad mokant VSD, individualią veiklą vykdantys asmenys nemoka papildomo mokesčio už nedarbo socialinį draudimą. Pavyzdžiui, dirbantys pagal darbo sutartį, moka nedarbo socialinį draudimą, todėl jie turi teisę gauti bedarbio pašalpas, o kadangi IV vykdantys asmenys tokių įmokų nemokėjo, tai jiems jokios nedarbo išmokos nepriklauso.

Dėl pensijų, ta darbuotoja matė, jog buvo mokėti mokesčiai, nes juos ir mokėjote t.y. mokėjote VSD mokestį, į kurį įskaičiuojama pensija, o ne darbo socialinio draudimo įmokų nebuvo, todėl kita darbuotoja ir negalėjo matyti, kaip nematė ir darbo birža. Taip jau yra su individualia veikla – mokesčiai mažesni nei dirbantiems pagal darbo sutartį, todėl nepriklauso bedarbio pašalpos.

Kas liečia tą vadinamąjį darbo stažą, jeigu čia ne apie bedarbio pašalpą kalba eina, tai jis realiai yra matomas – matoma, jog buvo gauta pajamų, todėl perkant kažką išsimokėtinai ar imant paskolą, ši informacija tikrai bus matoma.

Ir patikslinimui – dirbant pagal individualią veiklą, jūs turite ne „dirbančio”, o „savarankiškai dirbančio” asmens statusą.

Klausimas:

Kaip būtų protinga pasielgti jei noriu kurti, pati siūti ir parduoti moteriškus drabužius, kad toks darbas ne tik būtų matomas vienai institucijai? Turiu omeny ir kad pensija skaičiuotųsi, ir nėštumo atveju netektų vėl nustebti, kad nepriklauso jokios išmokos ir vėlgi nutraukus tokią veiklą nesinorėtų likti su naujom staigmenom kaip dabar… nes kur klausiau, visur atsakymas skaityk pati internete ir domėkis ką daryt, o mano požiūris toks kad bet kokiu atveju savo srities specialistas geriausiai išmano savo darbą ir ta informacija turėtų pasidalinti su norinčiais ją priimti žmonėmis.”

Atsakymas:

Dirbant pagal individualią veiklą, nereikėtų tų žmonių laikyti darbdaviais – jie tiesiog klientai, kurie bet kada gali atsisakyti paslaugų.

Su individualia veikla viskas yra gerai – pensija yra kaupiama, motinystės ir tėvystės išmokos irgi turi priklausyti, vienintelis niuansas – nedarbo išmokos t.y. negaunamos jokios bedarbio išmokos užsiregistravus į darbo biržą bei negaunamos jokios išmokos susirgus. Visa kita skaičiuojasi t.y. pensija ir motinystės bei tėvystės išmokos, tik dėl pensijų – aš asmeniškai draudžiuosi ir papildomu pensijų draudimu vienoje draudimo bendrovėje, todėl man ją mokės ne tik valstybė, bet ir papildomai draudimo bendrovė.

Papildomai pensijai kaupti aš moku didesnius mokesčius – vietoje 28,5 procentų VSD šiais metais moku 2 procentais daugiau t.y. 30,5 procentus nuo pusės pelno. Žinoma, valstybė mokės tik pagrindinę pensijos dalį, tačiau galima sudaryti ir sutartį ir dėl valstybines papildomos pensijos dalies kaupimo, bet vėlgi – teks mokėti didesnius mokesčius.

Kaip viską įteisinti, jog matytų visos institucijos, tai elementariausias variantas ko gero būtų įregistruoti įmonę ir save joje įdarbinti pagal darbo sutartį, bet aišku – įmonės steigimui reikia ir finansų, ir žinių. Dirbant savarankiškai, tai kitos išeities nėra kaip tik įregistruoti individualią veiklą.

Šiaip dar būtų galima individualios veiklos mokesčius mokėti kiekvieną mėnesį – tai padėtų jeigu ateityje planuojate imti paskolą ar kažką pirkti išsimokėtinai. Jeigu mokesčius mokate kartą per metus, tai tiesiog tos duomenų bazės atnaujinamos kartą per metus – kai tuos mokesčius sumokate ir pateikiate pajamų deklaraciją.

Dėl rūbų gamybos, manau, kad čia individualios veiklos pažyma netiks – spėju, kad reikės vykdyti individualią veiklą pagal verslo liudijimą. O šiaip, jeigu kyla kažkokie klausimai siūlyčiau nevykti nei į SODRĄ, nei į VMI – geriausia pateikti paklausimus internetu per jų portalus, nes ten visada atsako kompetetingi specialistai, tuo labiau – tuos atsakymus galima išsisaugoti.

Palikite komentarą

Your email address will not be published